statistics

By The Numbers - Gas, Hikes, Food, & Financials - National Park Road Trip Money Guide

This post is all about the numbers of the trip. I kept pretty detailed records of every expense, fill up, and hike just for this exact purpose.

So, without further ado, take a look at the following statistics.

Gas

  • Our longest drive in one day was 955 miles and took us 24 hours.
  • Average cost per mile = .132¢
  • Average miles per gallon = 21.61 in a  Honda Pilot SUV.
  • Drove approximately 5600 miles.  
  • A total of $749.17 in gas.
  • Used 281.5 gallons of gas.
  • Average price per gallon = $2.84

Hiking

  • On our hikes, we gained close to 5 miles / or 25,000 vertical feet (one way) over the span of the entire trip.
  • Our most ridiculous pace over a sustained period of time occurred on our last hike; the Grand Canyon. Down and up totaling 18 miles, we maintained an average speed of 3.3 miles and had completed the hike in: 6 hours and 30 minutes with breaks, 5 hours and 30 minutes without.
  • Our longest hike occurred in Grant Teton National Park, where we hiked approximately 26.3 miles in about 13 hours.
  • Our average hike length was 14  miles.
  • We hiked a little over 205 miles in just over a month.

Food

  • We spent a total of $334.77 on food, counting the couple of times we ate out. So, we each spent $167.39 on food for 31 days. Not too bad at all. That works out to $5.40 per day. Considering we didn’t starve, that is a pretty good deal.
  • We ate 24 packs of Ramen, 18 servings of pasta, 3 jars of peanut butter, 3 boxes of cereal, 9 cans of tomato sauce, 32 cans of tuna, and close to 50 Power Bars.
  • We each ate over 140,000 calories each over the entire trip. (Assuming an average of 4,500 per day for 31 days = 139,500). Normally over a 31 day span a normal person would eat (assume 2,200 calories per day) 68,000 calories.

Financials

  • Car Maintenance = $200
  • Miscellaneous expenses (housewarming gifts, movies, maps, etc.) = 230.63
  • Camping = $357.73 for 21 nights in National Parks, the other 9 nights we couch surfed at friends’ houses. That works out to an average of $17.03 per night.
  • National Park Pass = $80.00 (A must if you are visiting more than 3 parks. They are each from $15 to 25$ a piece, so they add up fast.)
  • Gas = $749.17
  • Food = $334.77
  • Total Cost = $1,952.30 or $976.15 per person for 31 days of road trip awesomeness, or around $31.49 per day.
  • And below you can see a breakdown of our expenses by percentage. We were kind of surprised by how much gas cost. While we did drive a fairly large SUV because we needed the space, if one were to double the mileage we got, you could cut that cost in half. Although I don't know if all our gear would have fit in a prius.

 

 

Is there a correlation between hours slept and final exam performance?

Well, I will tell you! I recently completed a project for my AP Statistics Class and the American Statistics Association Project Competition on that very subject. My report can be found right here, under my Independent Projects heading at the top of this page, and embedded below for your convenience.

Let me know if you have any questions about it, my data set, or my methods.

Enjoy!